FitMaker

STRONA GŁÓWNA

WEBINARY

VIDEO Q&A

<< ARTYKUŁY / SULFORAFAN - WIELKA MOC ZAMKNIĘTA W PEWNYM WARZYWIE

E-BOOKi

AUDIOBOOKi

SULFORAFAN - WIELKA MOC ZAMKNIĘTA W PEWNYM WARZYWIE

W otoczeniu stron internetowych oraz agresywnego marketingu obiecywane nam jest wiele niesamowitych rzeczy po zażyciu jednej lub dwóch pigułek.

Chcesz mieć pamięć jak słoń? – wrzuć czerwoną pigułkę !
Może chcesz miećtrombę jak słoń? -wrzuć niebieską pigułkę
Chcesz wyglądać jak Arnold? – Wrzuć pomarańczową pigułkę

Obietnica panaceum na wszystkie nasze dolegliwości wydaje się często być wątpliwa, a im więcej tych obietnic, tym bardziej przestajemy w nie wierzyć i szukamy wyjścia alternatywnego, bądź nastawiamy się z góry negatywnie do produktów, które wykazują działanie prozdrowotne, no cóż, zawsze powtarzam, że historia zweryfikuje nasz wybory, zarówno te trafne jak i te trefne.

Więc mówiąc o panaceum , trudno jest nie wspomnieć o sulforafanie.

Sulfo, co ? Znowu jakiś wynalazek Fischera z amazona, które ma klepać nas, nie producenta?

Nie do końca.

Sulforafan to substancja, która należy do grupy izotiocyjanów. No tak, nazwa jeszcze bardziej skomplikowana i pewnie nikomu do życia nie potrzebna. Izoriocyjany to substancje, które czynią, że nasze Mamy a później my, każemy jeść dzieciom warzywa, szczególnie te zielone, bo są takie zdrowe. Proste, prawda?
Wracając do sulforafanu, czyli substancji, którą nie przypadkiem nazwałem panaceum na wiele problemów zdrowotnych. Substancję tą znajdziemy głównie w warzywach krzyżowych oraz kiełkach, szczególnie dużą ilością cechują się kiełki brokuła.

Niestety ja ich fanem nie jestem, więc wrzucam sobie wyciąg z kiełków i staram się czerpać z nich jak najwięcej korzyści.

Jakich?
Jednak zainteresowany?
Good.

Przede wszystkim sulforafan będzie nasilał drugą fazędetoksyfikacji w naszym ciele, poprzez pobudzanie enzymu NRF2.

NRF 2 odpowiedzialny jest za stymulację NQO1, usuwające szkodliwe metabolity leków oraz toksyny, które dostają się do naszego ciała, hmm, pomyślmy, ze zdrową i wartościowążywnością ? Takie jak chociażby rtęć, kadm, ołów czy aluminium. Co więcej NQO1 jest jednym z ważniejszych elementów odpowiedzialnych za bezpośredniąeliminację wolnych rodników, czyli zmniejsza wpływ złego stylu życia oraz żywienia na nasz organizm, jego niski poziom możemy odnotować w przypadku wielu nowotworów, czy chorobie alzheimera.

NRF2 jest odpowiedzialny za tworzenie składowych glutationu, czyli najsilniejszej tarczy anty zapalnej w ludzkim ciele. Jeżeli cierpimy na braki glutationu to nie tylko częściej macie katara oraz kaszelek, ale nasila sięneurodegeneracja i zwiększa się ryzyko chorób sercowo-naczyniowych a to dopiero wstęp. Tym bardziej, że styl życia w XXI wieku oraz ponownie żywność raczej nie należą do Mercedesa czy Porsche, tylko bliżej im do Simpsona, niby nie zawodny, ale jak już się zepsuje, no to słabo.

Sulforafan wykazuje silne działanie antynowotworowe. Przy stosowaniu 3 -5 porcji kiełków ( kiełek? ) Brokuła w tygodniu ryzyko nowotworów spadło o 20-30%. Co więcej sulforafan wpływa na stabilność DNA , zmniejszając ryzyko wykształcenia wadliwego lub uszkodzonego. Zapewne ma to związek z magicznym glutationem oraz detoksyfikacją, no cóż, ale przecież to nie może być istotne , bo od czego jest wątroba i nerki? No cóż… Wszystko ma swój limit prawda?

Jak będziesz tankował silnik najtańszym olejem napędowym albo rzepakowym, to długo nie podziała.

Sulforafan hamuje działanie NF-KB czyli głównego sterownika pro zapalnego w naszym ciele oraz hamuje proliferację nowych guzków oraz komórek nowotworowych.

Oczywiście nie namawiam nikogo do olania postępowania medycznego w sytuacji nowotworu, ale jeżeli w Waszej rodzinie jest historia nowotworów lub ktoś z waszych bliskich zmaga się z tą przypadłością, uważam, że warto jest zainwestować w sulforafan.

Sulforafan obniża LDL oraz poprawia poziom HDL, oczywiście, dalej podtrzymuję tezę, że to nie cholesterol zabija i nie należy na siłę zbijać go do poziomu podłogi bo równie dobrze możemy w następstwie takiego postępowania się na niej położyć i nie wstawać, bo i po co, jeżeli nasze samopoczucie jest do dupy? Jednak w przypadku zaburzeń APO E lub faktycznie wywalonego cholesterolu w kosmos, zdecydowanie lepszym wyborem będzie zadbanie o naturalne produkty obniżające poziom LDL czy ox LDL niż wrzucenie statyn.

Be smart.

Sulforafan reguluje insulino oraz leptyno wrażliwość poprzez wpływanie na szlaki NRF2 oraz obniżenie poziomu cytokin zapalnych, m.in. TNF alfa, które są zdecydowanie podwyższone w przypadku zaburzeń gospodarki lipidowej czy cukrowej. Stymuluje również działanie NK, czyli naszego własnego oddziału szybkiego reagowania odpowiedzialnego za zwalczanie patogenów.

Warto również zwrócić uwagę na działanie Sulorafanu na stymulację BDNF, czyli czynnika wpływającego na pracę naszego mózgu oraz funkcje kognitywne. Dzięki wspieraniu neurogenezy oraz regeneracji komórek dendrytycznych wspiera procesy myślowe oraz poprawia czas reakcji, co więcej poprzez działanie detoksyfikujące usuwa neurotoksyny takie jak aluminium czy rtęć.

Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ tak jak pisałem wcześniej, raczej w aspekcie pracy naszego mózgu, interesuje nas efekt długotrwały a nie chwilowe efekty ( chociaż, czasami zapewne te chwilowe efekty przydadzą się bardziej ) . Sulforafan obniża również poziom amyloidu Beta, czyli jednego z głównych czynników utożsamianych z chorobą Alzheimera. Ponownie podkreślę rolę nosicielstwa genu Apo E w takich wypadkach, w przypadku historii hipercholesterolemii rodzinnej, warto tego pilnować.

Jeżeli cierpisz na choroby autoimmunologiczne, sulforafan jest dobrym pomysłem, ponieważ reguluje poziom TH1/TH17 oraz nasila produkcję Limfocytów Treg, czyli naszego hamulca ręcznego w układzie immunologicznym, który nie koniecznie dobrze działa w przypadku obecnej autoimmunologi.

Wydaje mi się, że niewielkim nakładem sił możemy uzyskać naprawdę sporo, szczególnie w sferze naszego zdrowia. Standardowa dzienna dawka jeżeli chodzi o kiełki brokuła to 100g. Tak jak wspomniałem, można znaleźćsulforafan w postaci ekstraktu i taki właśnie osobiście stosuję

Shopping Cart

REGULAMIN DLA 30 DNI

Jeżeli jesteś już weteranem dietetycznym, kalorie nie są dla Ciebie pojęciem obcym,  wiesz czym jest liczenie makroskładników, potrafisz budować swoje menu i chcesz dostać Game Plan, który pozwoli Ci w końcu osiągnąć Twoje cele oraz chcesz w trakcie tego procesu mieć przy sobie kogoś, kto będzie trzymał rękę na pulsie, analizował i dobierał kierunek Twojej podróży

– to jest właśnie opcja dla Ciebie.

Jednak zanim rzucisz się na zakup tej opcji, to musisz poznać reguły gry – a te są twarde i niezbędne do tego, abyś osiągnął to, czego nie zrobiłeś wcześniej.

Ta opcja absolutnie nie jest wyborem dla osób, które nigdy nie pracowały z dietetykiem lub nie są odpowiednio zmotywowane do pracy nad osiągnięciem swojego celu.

Wybierając tę opcję, zgadzasz się na pracę według moich reguł – trzymania się zasady prowadzenia dziennika oraz kontaktu 1 – 14 – 28-go dnia.

Tak jak wspomniałem wcześniej – to jest opcja dla weteranów, którzy chcą solidnych wyników i potrzebują przewodnika do osiągnięcia swoich celów.

REGULAMIN KONSULTACJI

Jednorazowa rozmowa, na której możesz rozwiać swoje wątpliwości w tematach żywienia i suplementacji.

W trakcie 60 minutowej rozmowy żadne tematy nie są off-limit – im więcej pytań przygotujesz, tym więcej się dowiesz.

Jeżeli wyślesz mi listę pytań przed konsultacją, być może uda mi się również przygotować dla Ciebie ekstra materiały dotyczące Twojego problemu.

Ta forma nie obejmuje stałej współpracy – tutaj dostajesz drogowskaz i sam pracujesz nad swoim celem – zawsze możesz wrócić po więcej informacji.

ZADAJ PYTANIE DO Q&A

Krok 1
Opłać
Krok 2
Przygotuj wszystkie niezbędne informacje
Krok 3
Wybierz termin spotkania
Krok 4
30 min przed spotkaniem otrzymasz link do połączenia zoom
Krok 5
Do 48h po spotkaniu otrzymasz wszystkie wytyczne
Krok 6
The game is on / fit maker is off