Testosteron – Jak go badać.

📍 Czołem. W tej krótkiej serii chciałbym Wam opowiedzieć o tym, jak dietą naprawdę podnieść poziom swojego testosteronu. Przejdziemy przez kilka mitów, zwrócimy uwagę na kilka faktów i skupimy się na tym, co naprawdę działa. Zapraszam.

Niedobór testosteronu może występować nawet u 20% młodych mężczyzn. Co oznacza, że co piąty młody mężczyzna może cierpieć z powodu niedoboru testosteronu. Jeżeli popatrzymy na to globalnie i weźmiemy całą populację męską, to może być to nawet 40% mężczyzn.

Niestety, rzeczywista diagnoza niedoboru testosteronu jest dosyć trudna i kontrowersyjna, ponieważ do diagnozy wykorzystuje się bardzo szeroki zakres progów całkowitego testosteronu, który może wynosić między 200 a 400 nanogramów na decylitr.

Standardowa medycyna będzie skupiała się na dwóch elementach: numer 1, czyli stężenie testosteronu całkowitego, które powinno być obniżone dwukrotnie, jeżeli chodzi o badania krwi i najczęściej mówimy o widełkach poniżej 180 nanogramów na decylitr. Element nr 2 to objawy kliniczne, które mogą być specyficzne bądź niespecyficzne.

Specyficzne to oczywiście zaburzenia seksualne, problemy z libido, problemy z erekcją. Niespecyficzne. Tutaj już się robi ciekawie. Czyli mamy obniżenie energii, zaburzenia nastrojów, objawy depresyjne, zwiększony wzrost masy tkanki tłuszczowej, spadek masy mięśniowej, zwiększone ryzyko osteoporozy czy w ogóle zaburzenia funkcjonowania układu kostno-stawowego, czyli naprawdę bardzo szeroki rozkład czy bardzo szerokie rzeczy, na które możemy zwrócić uwagę.

W tym odcinku skupimy się na parametrach, które warto monitorować, jeżeli chodzi o Twoją krew. Bo jak mówi Dexter Morgan: “Krew nie kłamie.” Podzielimy sobie to na dwa elementy: science based oraz Fisiu Based.

Science based: Testosteron całkowity, LH, wolny testosteron. Dosyć prosta diagnostyka, która może nam pokazać już pewien rodzaj zaburzeń. Może nam wskazać to, czy coś się dzieje, czy faktycznie mamy się czym martwić. Natomiast jest ona nieco ograniczona i może dawać nam fałszywy obraz tego, że jest dobrze lub fałszywy obraz tego, że jest źle.

Jeżeli weźmiemy sobie pod uwagę elementy praktyczne, warto by było to rozszerzyć m.in. o prolaktynę. Podwyższona prolaktyna w odpowiedzi na słaby styl życia, na słabe prowadzenie się. Nie uwzględniając zaburzeń mechanicznych czy innych problemów zdrowotnych, może wpływać na objawy związane z zaburzoną seksualnością, problemy z erekcją, problemy z libido, gorszym samopoczuciem, brakiem motywacji.

SHBG, SHBG to takie piękne białko, które jest pewnego rodzaju komornikiem, który powoduje, że nawet kiedy macie wysokie stężenie testosteronu całkowitego, niestety realnie wasze ciało nie jest w stanie go wykorzystywać, ponieważ SHBG jak ten komornik siedzi na waszym koncie i hamuje wasze wydatki.

Kortyzol. Tutaj mamy wzajemną korelację. Im wyższe stężenie kortyzolu i większe obciążenie układu nerwowego, tym niższe stężenie testosteronu. Dlatego warto pracować nad tym, aby wspomagać pracę układu nerwowego i odpowiednio się regenerować.

Testosteron wolny, który jest mało wiarygodnym parametrem. Dużo lepiej jest oznaczyć testosteron całkowity, SHBG oraz albo aminy, które według dobrych kalkulatorów możecie wpisać sobie w Google. Pozwalają wyliczyć dostępność, ilość wolnego testosteronu oraz biodostępnego testosteronu, który realnie pokazuje, jak Wasze ciało, czy ile Wasze ciało może wykorzystać testosteronu do swoich potrzeb.

Dodatkowo oczywiście badanie jąder, ponieważ uszkodzenie jąder czy zaburzenia pracy jąder będą skorelowane z tym, że będziemy produkowali tego testosteronu dużo mniej oraz możemy pokusić się o wykonanie dwóch rodzajów kwestionariuszy, czyli kwestionariusz ADAM bądź kwestionariusz AMS (Aging Male Syndrome), które pozwolą na to, abyś ocenił, czy faktycznie Twoje objawy bądź Twoje obawy związane z testosteronem są istotne i czy powinieneś się dogłębnie przebadać. Wypełnienie w przypadku ADAM 10 pytań, w przypadku AMS 17 pytań może wskazać już problemy z testosteronem, czy może spowodować, że warto by było jednak zrobić pełną diagnostykę.

W momencie, kiedy zrobimy badania z krwi, będziemy mieli jasną informację co się dzieje oraz w co warto zainwestować, w jakie ruchy, na czym się powinniśmy skupić, jeżeli chodzi o całą pracę. Czy powinieneś popracować z andrologiem lub endokrynologiem w kontekście zaburzeń hormonalnych? Czy powinieneś popracować z jakimś specjalistą od stylu życia, czy to dietetykiem, czy np. dobrym trenerem personalnym, który pomoże Ci w ogarnięciu Twojej masy ciała, w pracy nad Twoim układem nerwowym i zmianą stylu życia, czyli diety, snu, szeroko pojętej regeneracji.

Shopping Cart

POMOC TECHNICZNA

Czas na odpowiedź do 72h

Badania dla mężczyzn

Badania dla kobiet

OPIS SZKOLENIA

Jesteś zawodnikiem sportów walki ?
Trenujesz sporty walki amatorsko dla Swojego zdrowia ?
Jesteś dietetykiem, który chce pracować lub pracuje ze sportowcami walki ?
Jesteś trenerem , który chce pracować lub pracuje ze sportowcami walki ?

Wejdź na wyższy poziom, dzięki doświadczeniu , które zdobyliśmy pracując z zawodnikami walczącymi dla największych i najlepszych organizacji na świecie, zdobywających tytułu mistrzów Polski, Europy czy świata.

DLACZEGO WARTO Przyjechać na szkolenie ?

To szkolenie, które opiera się na pracy dwóch praktyków, którzy pracują na co dzień z zawodnikami sportów walki , takich jak MMA, BJJ, K1 , Muay Thai, Kickboxing, Zapasy czy Taekwondo.
Co więcej – dwóch osób, które trenują sporty walki od lat, dzięki czemu rozumieją problemy z jakimi spotykają się zawodnicy w swoim codziennym życiu.
Dzięki nam dostaniesz szereg narzędzie do bycia lepszym , lub do dostarczenia lepszych narzędzi dla Swoich podopiecznych.

W końcu chcesz pracować z najlepszym i jak najlepsi ?

Co więcej, to jedyna taka okazja, żeby spotkać się z nami osobiście, nie będzie innych terminów w innych miastach – Tylko Kraków, tylko 3 i 4 grudnia.
Jeżeli to cię nie przekonało, to na miejscu spotkasz wielu naszych podopiecznych, którzy na co dzień biją się o największe laury w sportach walki.

DALEJ ZA MAŁO ?

W sobotę po całym dniu na szkoleniu zapraszamy cię na matę, gdzie będziemy mogli się pokulać, potrenować i wymienić się doświadczeniami z Sali treningowej a na koniec wypić piwo bezalkoholowe.

Dwa dni
Żywienie i suplementacja – dzień 1
Trening praktyka – dzień 2

Tylko 50 miejsc.

Nie czekaj.

REGULAMIN KONSULTACJI

1. Przed rozmową należy przesłać wszystkie dokumenty, które zostały wysłane po opłaceniu konsultacji i wybraniu terminu spotkaniaKonsultacje odbywają się poprzez Zoom – link do spotkania przyjdzie 15 minut przed rozpoczęciem

2. Konsultacje odbywają się poprzez Zoom – link do spotkania przyjdzie 15 minut przed rozpoczęciem

3. Po konsultacji otrzymujesz tylko nagranie z rozmowy

4. Konsultacja trwa 60 minut

5. W trakcie konsultacji odpowiadam na wcześniej przygotowane przez Ciebie pytania.

SUBSKRYPCJA

ZAPISZ SIĘ DO
5SHOTÓW

[activecampaign]

Nasze zadanie jest jedno – pomóc Twojemu biznesowi
i Twojej marce wejść na wyższy poziom.

KURS ONLINE + szkolenie stacjonarne (24.02.24 Warszawa)

Tylko teraz masz unikalną okazję ogrzać się w słońcu i obezwładniającej energii geniuszu Fisia – czyli spotkać się ze mną na szkoleniu w Warszawie.

Bowiem myśl o dożynaniu keto-mitów rozpala mnie tak bardzo, że postanowiłem robić to twarzą w twarz – jednocześnie drugą ręką dopijając kolejną kawę.

Przy okazji kawy – o bullettproff coffee też będziemy rozmawiać.

Ale do brzegu: 20 szczęśliwców będzie miało niewątpliwą okazję wziąć udział w unikalnym stacjonarnym szkoleniu “INSULINOWE KŁAMSTWA“.

Różnica pomiędzy przerabianiem programu Fisia online a braniem udziału w szkoleniu na żywo jest taka jak między czytaniem Harlequina a braniem udziału w orgii w rezydencji Playboya.

W skrócie – będziemy wchodzili w tematy głęboko i po kolej. A ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia – na końcu otrzymujesz sesję Q&A, zwaną również HOT SEATS, gdzie Ty pytasz a Fisiu odpowiada.

PS – przed wyrażeniem chęci na udział w szkoleniu na żywo, skonsultuj się ze swoim lekarzem, farmaceutą oraz dzielnicowym.

1945.00zł

KURS ONLINE

945.00zł

KURS ONLINE + szkolenie stacjonarne (24.02.24 Warszawa)

1945.00zł

ZAPISZ SIĘ DO 5 SHOTÓW

[activecampaign]

Zapisując się do "5Shotów", jednoznacznie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności.