Czołem Ekipo !
Wracamy do Was z kolejnymi badaniami do kawy.
Więc zaparzcie ESKPRESSO i bawcie się dobrze.
Badanie numer 1
Aktywność fizyczna może hamować rozwój Parkinsona u osób ze zdiagnozowanymi zaburzeniami.
To znaczy, że ruch, który sam w sobie stymuluje BDNF może hamować rozwój zaburzeń neurodegeneracyjnych, co przekłada się na lepszą jakość życia pacjentów z Parkinsonem.
Uczestnicy, którzy byli bardziej aktywni, mieli zmniejszoną szansę rozwoju zarówno łagodnych zaburzeń poznawczych, jak i demencji, a uczestnicy, którzy stali się mniej aktywni w trakcie badania, mieli większe prawdopodobieństwo wystąpienia tych trudności poznawczych. Zwiększone ryzyko zaburzeń poznawczych wiązało się również z nasileniem zaburzeń funkcjonowania motorycznego.
Więc – jeżeli chcesz mieć zdrowy mózg ruszaj dupę.
„ Nie zbudujesz ciała nie budując mózgu, nie zbudujesz mózgu, nie budując ciała „
Link do badania – > https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1755296622000230
Badanie numer 2
Badania przeprowadzone w USA wykazują, że szacowana długość życia po raz kolejny spadła w 2021 –
Zaktualizowana analiza, opublikowana w PLOS ONE, wskazuje, że oczekiwana długość życia w USA w chwili urodzenia spadła o 2,2 roku z 78,8 w 2019 r. do 76,6 w 2021 r. Szacowany spadek średniej długości życia w 2021 r. jest o 0,6 roku większy niż spadek obserwowany w 2020 r.
Co prawda zakłada się, że głównym czynnikiem wpływającym na skrócenie czasu życia jest COVID, to należy zwrócić uwagę na zmiany jakie nastąpiły w trakcie pandemii- wzrost zaburzeń skorelowanych z depresją, wzrost przypadków otyłości i nadwagi oraz innych zaburzeń zdrowotnych
Co mogę powiedzieć – zacznijcie mocno dbać o swoje ciało i układ sercowo naczyniowy i w tym wszystkim nie dajcie się zwariować, bo obecne czasy nas mocno orają.
Link do badania – > https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0272973
Badania numer 3
Sen może stać się jednym z markerów zaburzeń naszego zdrowia – i nie to ile śpimy ale to jak śpimy.
Zmiany rytmu serca, zmiany temperatury, HRV , częstotliwość oddechów mogą stać się w przyszłości markerami, które pozwolą wykrywać zagrożenia ze stronu np. układu sercowo naczyniowego.
Wygląda to zacnie.
Link do badania – > https://scopeblog.stanford.edu/2022/08/31/scientists-calculate-sleep-age-mortality/
Ps: Już w ten czwartek wieczorem będzie miała premiera kursu biznesowego dla branży fitness i nie tylko. Co więcej w ten piątek zaczynamy pełną wyprzedaż naszych kursów !