Jagody: kilka powodów, żeby wprowadzić je do Twojej diety.

1. Wprowadzenie

Jagody cieszą się uznaniem na całym świecie ze względu na ich słodki smak i wartości odżywcze. Ale to nie tylko smak sprawia, że są tak cenione. W rzeczywistości jagody mają wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych, takich jak zmniejszenie ryzyka powikłań sercowych, poprawa funkcji poznawczych i pomoc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Co więcej, są ogólnie bezpieczne w dawkach spożywczych. Przeczytaj poniżej, aby dowiedzieć się więcej o tych owocach i o tym, jak mogą poprawić Twoje zdrowie.

2. Czym są jagody?

Borówki to popularne dzikie owoce pochodzące z Ameryki Północnej i obecnie uprawiane komercyjnie w co najmniej 27 krajach .

3. Główne Korzystne Związki

Borówki zawierają korzystne dla zdrowia związki, do których należą kwasy fenolowe i różnego rodzaju flawonoidy . Flawonoidy występują naturalnie w różnych stężeniach w soi, ziarnach, owocach, warzywach, herbacie, kawie i kakao . Antocyjany, rodzaj flawonoidów, mają potencjalne właściwości przeciwutleniające, przeciwnowotworowe i przeciw otyłości . Jednakże antocyjany są bardzo niestabilne w normalnych warunkach fizycznych i w rezultacie nie są łatwo wchłaniane przez organizm. Tylko niewielka część (0,5–1%) antocyjanów z pożywienia trafia do krwioobiegu .

4. Mechanizm Działania

Większość korzyści zdrowotnych jagód wynika z obecności antocyjanów bezpośrednio w jelitach lub przedostawania się do wątroby, gdzie są rozkładane na metabolity (koniugaty metylowane, siarczanowane lub glukuronidowane) lub po prostu docierają do krwioobiegu w postaci niezmienionej . W zależności od warunków uprawy i dojrzałości owoców zawartość polifenoli w nich może wahać się od 48 mg do nawet 304 mg/100 g masy świeżych owoców .

5. Inne Fitochemikalia

Inne fitochemikalia zawarte w jagodach obejmują flawopirydol, kwas elagowy, anetol i resweratrol. Wykazano, że te chemikalia mają działanie zapobiegające nowotworom . Borówki są również dobrym źródłem witaminy C. 100 g jagód zawiera 10 mg witaminy C, co stanowi około 1/3 zalecanego dziennego spożycia .

6. Zapobieganie Chorobom Serca

Antocyjany mają wiele korzystnych i ochronnych skutków na organizm, szczególnie zapobiegając utlenianiu lub uszkodzeniom struktur biologicznych, takich jak tłuszcze, białka i kwasy nukleinowe. Antocyjany wytwarzają szeroką gamę kolorów w tkankach roślinnych, neutralizując potencjalnie szkodliwe działanie wolnych rodników w organizmie. Mogą one również detoksykować metale ciężkie (chelatacja) i wywierać swoje działanie poprzez bezpośrednie wiązanie z białkami.

W badaniach klinicznych wykazano, że jagody mogą obniżać poziom „złego” cholesterolu (LDL) i poprawiać zdrowie naczyń krwionośnych. Na przykład, w badaniu z udziałem 48 osób z zespołem metabolicznym, jagody w diecie zmniejszały poziom utlenionego LDL i markera stresu oksydacyjnego (MDA), co sugeruje, że mogą pomóc w zapobieganiu zatykaniu tętnic. Jagody zwiększają także tlenek azotu, który zwiększa przepływ krwi i obniża ciśnienie krwi.

7. Funkcja Mózgu

Jagody mogą również wpływać na funkcje poznawcze. W badaniu klinicznym przeprowadzonym na 9 starszych osobach z wczesnym pogorszeniem pamięci, suplementacja jagodami przez 12 tygodni poprawiła pamięć i złagodziła neurodegenerację. Inne badania również wykazały, że jagody mogą poprawiać pamięć roboczą i aktywność oraz przepływ krwi w kilku obszarach mózgu.

8. Kontrola Poziomu Cukru we Krwi

Spożywanie jagód może obniżyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 . Flawonoidy zawarte w jagodach zwiększają wrażliwość na insulinę w trzustce, wątrobie i mięśniach, zmniejszając stężenie glukozy i ryzyko cukrzycy typu 2 . W badaniu klinicznym przeprowadzonym na 32 otyłych, insulinoopornych osobach spożycie borówek znacznie poprawiło wrażliwość na insulinę, nie powodując żadnych zmian w masie ciała, zawartości tłuszczu ani spożyciu energii.

9. Podsumowanie

Jagody to nie tylko pyszna przekąska, ale również skarb pełen wartości odżywczych i potencjalnych korzyści zdrowotnych. Od poprawy funkcji poznawczych, przez zmniejszenie ryzyka chorób serca, po pomoc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi – te małe owoce mogą mieć duży wpływ na Twoje zdrowie.

Pamiętaj jednak, aby zawsze konsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem większych zmian w diecie, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek istniejące schorzenia. Jagody mogą być cennym dodatkiem do zdrowej diety, ale nigdy nie zastępują profesjonalnej opieki medycznej.

MAREK FISCHER

Jeden z najwyżej cenionych i respektowanych konsultantów żywieniowych oraz szkoleniowców
w Europie. W środowisku żywieniowym,
sportowym i biznesowym uchodzi za skrajnie skutecznego, ale jednocześnie bardzo wymagającego i bezkompromisowego.

Shopping Cart

POMOC TECHNICZNA

Czas na odpowiedź do 72h

Badania dla mężczyzn

Badania dla kobiet

Nasze zadanie jest jedno – pomóc Twojemu biznesowi
i Twojej marce wejść na wyższy poziom.

KURS ONLINE + szkolenie stacjonarne (24.02.24 Warszawa)

Tylko teraz masz unikalną okazję ogrzać się w słońcu i obezwładniającej energii geniuszu Fisia – czyli spotkać się ze mną na szkoleniu w Warszawie.

Bowiem myśl o dożynaniu keto-mitów rozpala mnie tak bardzo, że postanowiłem robić to twarzą w twarz – jednocześnie drugą ręką dopijając kolejną kawę.

Przy okazji kawy – o bullettproff coffee też będziemy rozmawiać.

Ale do brzegu: 20 szczęśliwców będzie miało niewątpliwą okazję wziąć udział w unikalnym stacjonarnym szkoleniu „INSULINOWE KŁAMSTWA„.

Różnica pomiędzy przerabianiem programu Fisia online a braniem udziału w szkoleniu na żywo jest taka jak między czytaniem Harlequina a braniem udziału w orgii w rezydencji Playboya.

W skrócie – będziemy wchodzili w tematy głęboko i po kolej. A ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia – na końcu otrzymujesz sesję Q&A, zwaną również HOT SEATS, gdzie Ty pytasz a Fisiu odpowiada.

PS – przed wyrażeniem chęci na udział w szkoleniu na żywo, skonsultuj się ze swoim lekarzem, farmaceutą oraz dzielnicowym.

1945.00zł

KURS ONLINE

945.00zł

KURS ONLINE + szkolenie stacjonarne (24.02.24 Warszawa)

1945.00zł

OPIS SZKOLENIA

Jesteś zawodnikiem sportów walki ?
Trenujesz sporty walki amatorsko dla Swojego zdrowia ?
Jesteś dietetykiem, który chce pracować lub pracuje ze sportowcami walki ?
Jesteś trenerem , który chce pracować lub pracuje ze sportowcami walki ?

Wejdź na wyższy poziom, dzięki doświadczeniu , które zdobyliśmy pracując z zawodnikami walczącymi dla największych i najlepszych organizacji na świecie, zdobywających tytułu mistrzów Polski, Europy czy świata.

DLACZEGO WARTO Przyjechać na szkolenie ?

To szkolenie, które opiera się na pracy dwóch praktyków, którzy pracują na co dzień z zawodnikami sportów walki , takich jak MMA, BJJ, K1 , Muay Thai, Kickboxing, Zapasy czy Taekwondo.
Co więcej – dwóch osób, które trenują sporty walki od lat, dzięki czemu rozumieją problemy z jakimi spotykają się zawodnicy w swoim codziennym życiu.
Dzięki nam dostaniesz szereg narzędzie do bycia lepszym , lub do dostarczenia lepszych narzędzi dla Swoich podopiecznych.

W końcu chcesz pracować z najlepszym i jak najlepsi ?

Co więcej, to jedyna taka okazja, żeby spotkać się z nami osobiście, nie będzie innych terminów w innych miastach – Tylko Kraków, tylko 3 i 4 grudnia.
Jeżeli to cię nie przekonało, to na miejscu spotkasz wielu naszych podopiecznych, którzy na co dzień biją się o największe laury w sportach walki.

DALEJ ZA MAŁO ?

W sobotę po całym dniu na szkoleniu zapraszamy cię na matę, gdzie będziemy mogli się pokulać, potrenować i wymienić się doświadczeniami z Sali treningowej a na koniec wypić piwo bezalkoholowe.

Dwa dni
Żywienie i suplementacja – dzień 1
Trening praktyka – dzień 2

Tylko 50 miejsc.

Nie czekaj.

REGULAMIN KONSULTACJI

1. Przed rozmową należy przesłać wszystkie dokumenty, które zostały wysłane po opłaceniu konsultacji i wybraniu terminu spotkaniaKonsultacje odbywają się poprzez Zoom – link do spotkania przyjdzie 15 minut przed rozpoczęciem

2. Konsultacje odbywają się poprzez Zoom – link do spotkania przyjdzie 15 minut przed rozpoczęciem

3. Po konsultacji otrzymujesz tylko nagranie z rozmowy

4. Konsultacja trwa 60 minut

5. W trakcie konsultacji odpowiadam na wcześniej przygotowane przez Ciebie pytania.

SUBSKRYPCJA

ZAPISZ SIĘ DO
5SHOTÓW

[activecampaign]

ZAPISZ SIĘ DO 5 SHOTÓW

[activecampaign]

Zapisując się do "5Shotów", jednoznacznie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności.